Oczyszczanie wodorowe – nowy rozdział w kosmetologii estetycznej
Nie minęło wiele czasu od odkrycia właściwości aktywnego wodoru, a już oczy świata zwrócone są w jego kierunku. Naukowcy analizują, jakie możliwości nowa technologia stawia przed branżą medyczną i kosmetyczną. Potencjał działań antiaging jest ogromny, a to tylko jedna z możliwości, jakie daje użycie aktywnego wodoru w branży beauty.
WODÓR W SKRÓCIE
Wodór to najlżejszy i najmniejszy pierwiastek występujący w naturze. Cząsteczki wodoru są tak małe i lekkie, że pozostają niewidoczne dla oczu i nie występują w atmosferze przy powierzchni ziemi. Jednak istnieje możliwość przesycenia atomami wodoru mediów takich jak woda lub gaz. Wodór szybko ulega dyfuzji w komórkach i uruchamia niedawno odkryty mechanizm redukcji wolnych rodników tlenowych. Warto zaznaczyć, że dla wodoru nie ma ograniczeń w przenikaniu struktur naszego organizmu.
• Wodór to najmniejszy i najlżejszy naturalny pierwiastek
• Jako przewodnik wodoru służy woda lub gaz
• Wodór z łatwością przenika barierę skóry
• Jest wykorzystywany w nowoczesnej medycynie, dermatologii i kosmetologii
WOLNE RODNIKI I REAKTYWNE FORMY TLENU „ROS”
Wolne rodniki tlenowe to wysoce reaktywne molekuły, które powstają wskutek procesów oddechowych i energetycznych. Zaliczamy je do kategorii reaktywnych form tlenu, tzw. ROS (z ang. reactive oxygen species). Wolne rodniki reagują z innymi cząsteczkami w organizmie, inicjując proces utleniania, który uszkadza m.in. błony komórkowe oraz DNA.
Ponadto, w cyklu podziału komórek uszkodzonych przez wolne rodniki dochodzi do wytwarzania osłabionych komórek potomnych. Rezultatem tego zjawiska są dolegliwości i choroby — jest to również jedna z głównych przyczyn starzenia. Ciekawostką jest, że około 90% obecnie diagnozowanych przypadłości jest powiązanych właśnie ze szkodliwym działaniem niektórych wolnych rodników.
• Wolne rodniki wykazują bardzo dużą aktywność chemiczną
• Szkodliwe wolne rodniki niszczą struktury komórkowe i DNA
• Szkodliwe wolne rodniki są główną przyczyną chorób i starzenia
NIE WSZYSTKIE WOLNE RODNIKI SĄ TAKIE SAME
Występuje kilka rodzajów wolnych rodników, które różnią się ze względu na swoją budowę i właściwości. Tylko niektóre wolne rodniki tlenowe mają niestabilną budowę, która daje im energię do niszczenia struktur komórkowych. Pewne grupy łagodnych wolnych rodników o stabilnej budowie pełnią pożyteczne funkcje.
Łagodne formy rodników tlenowych stymulują komórki i nie powinny być neutralizowane. Badania jednoznacznie potwierdziły, że z całej grupy wolnych rodników, to właśnie wolne rodniki hydroksylowe są najbardziej destrukcyjne oraz odpowiedzialne za uszkodzenia komórek skóry i całego organizmu.
• Rodniki hydroksylowe są szkodliwe
• Łagodne formy wolnych rodników nie powinny być neutralizowane
• Istnieją różne rodzaje wolnych rodników
SELEKTYWNY ANTYOKSYDANT — MECHANIZM DZIAŁANIA WODORU
Paradoksalnie siła, która pozwala wolnym rodnikom hydroksylowym na uszkadzanie komórek powoduje, że mogą one się z łatwością łączyć z innymi cząsteczkami. Fenomen aktywnego wodoru polega na tym, że po wprowadzeniu do komórek jego cząsteczki, łączą się właśnie z najmocniej reaktywnymi i najbardziej szkodliwymi wolnymi rodnikami. W wyniku prostej reakcji, wolne rodniki tlenowe zostają przekształcone w cząsteczki wody. W ten sposób ich destruktywne działanie jest całkowicie wyeliminowane. To odkrycie dało nadzieję, na zwalczanie wielu schorzeń. Wodór w przeciwieństwie do innych powszechnie stosowanych antyoksydantów nie zakłóca tych reaktywnych form tlenu, które wykazują pozytywną aktywność biologiczną.
• Wodór to selektywny i najsilniejszy antyoksydant
• Wybiórczo neutralizuje najbardziej niestabilne formy tlenu
• Nie zakłóca działania stabilnych form tlenu
OCZYSZCZANIE WODOROWE
W urządzeniu Hydroimpact Plus korzystamy ze strumienia wody przesyconej wodorem, wytwarzanej pod wysokim ciśnieniem. Woda jednocześnie jest wtłaczana i odprowadzana. W ten sposób dokładnie oczyszczone zostają pory skóry — to tzw. „oczyszczanie wodorowe”, a skóra po zabiegu pozostaje sucha i świeża. Do tej pory tak głębokie oczyszczenie nie było możliwe ze względów technologicznych. Ponieważ wodór to najlżejszy pierwiastek, „oczyszczanie wodorowe” jest najmniej inwazyjnym sposobem nie tylko oczyszczenia skóry, lecz także eksfoliacji martwego naskórka. Świetnie sprawdza się przy skórze atopowej i ekstremalnie wrażliwej oraz trądzikowej.
• Dogłębne oczyszczenie porów skóry
• Nieinwazyjna eksfoliacja naskórka
• Uczucie świeżości po zabiegu
OCZYSZCZANIE WODOROWE — WODÓR DLA DOBRA SKÓRY
Pod hasłem „oczyszczanie wodorowe” kryje się więcej korzyści dla skóry. Starzenie komórek skóry odbywa się dokładnie w ten sam sposób, co pozostałych komórek w organizmie. Skóra jednak jest ciągle eksponowana na działanie promieniowania UV, środków chemicznych i zanieczyszczeń. Czynniki te stanowią przyczynę powstawania wolnych rodników tlenowych, które poprzez utlenianie doprowadzają do uszkodzenia kodu genetycznego komórek, rozpoczynając w ten sposób proces starzenia. Wolne rodniki powodują stany chorobowe skóry i zaburzają jej naturalne funkcjonowanie. Pośrednio są przyczyną powstawania zmian pigmentacyjnych oraz zwiększenia podatności na stany zapalne. Uszkadzają włókna kolagenowe i elastylowe skóry właściwej, czego efektem jest powstawanie zmarszczek. Po dostarczeniu aktywnego wodoru w głąb skóry, procesy te zostają neutralizowane, a wolne rodniki tlenowe po połączeniu z cząsteczkami wodoru zmieniają się w wodę.
Od 2008 roku przeprowadzono ponad 100 badań naukowych, które wykazują, że terapia wodorowa pozwala na skuteczne leczenie lub przyspieszenie leczenia wielu problemów skórnych, jak również ogólnych schorzeń oraz przedłużenie żywotności komórek. Badania wykazały również, że aplikacja wody nasyconej wodorem na rany wywołane stanami zapalnymi przynosi znaczącą poprawę i przyspiesza czas gojenia.
• Zatrzymanie procesów starzenia
• Zwiększenie poziomu nawilżenia
• Redukcja przebarwień, wyrównanie kolorytu
• Łagodzi stany zapalne — dla skóry atopowej i wrażliwej
POPULARNOŚĆ WODORU ROŚNIE
Po stosunkowo niedawnym odkryciu właściwości aktywnego wodoru, rozpoczęto badania i wdrażanie terapii medycznych w wielu zakresach. Nie ominęło to również branży medycyny estetycznej i anti-aging, która w Korei Południowej oraz Japonii jest obecnie w wysokim stadium rozwoju.
Ostatnio coraz większą popularność zyskuje tam technologia aktywnego wodoru. Mówi się o niej na co dzień w mediach, uwagę poświęca jej także wiele autorytetów naukowych, jak np. prof. Shiego Ohta z Nippon Medical School w Japonii czy prof. Dr. Lee Kyu-Jae, Prezes Koreańskiego Instytutu ds. wody i profesor uniwersytetu Yonsei w Seulu, który prowadzi obecnie badania potwierdzające skuteczność wodoru.
Dużym impulsem do rozwoju stał się postęp technologiczny. Znaczącym krokiem było opracowanie przez naukowców z Uniwersytetu Dankok w Korei technologii miniaturowych ogniw wodorowych, wykorzystywanych w celu uzyskania wody przesyconej atomami wodoru do zastosowań medycznych. SkinRex jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Korei został wytypowany do wdrożenia tej technologii w branży kosmetologii estetycznej.
Rynek beauty korzysta przy okazji z tego dorobku, dzięki Hydroimpact Plus — urządzenia przeznaczonego do terapii wodorowej skóry twarzy i ciała. Popularność opracowanej terapii rośnie w szybkim tempie, a zabiegi dostępne są już w setkach klinik i gabinetów, w kilkudziesięciu krajach świata. W Polsce ta tematyka jest stosunkowo nowa, premiera technologii miała miejsce w marcu 2017 podczas kongresu SLDE. Jednak ze względu na przełomowy charakter terapii — w krajach Europejskich, w tym również w Polsce, temat terapii wodorowej został już zauważony przez wielu specjalistów i obecnie możemy obserwować, jak kolejne obiekty wprowadzają Hydroimpact do swojej oferty.
• Jedna z najbardziej popularnych technologii przeciwstarzeniowych w Japonii i Korei
• Autorytety naukowe potwierdzają skuteczność wodoru
• Duży potencjał w terapiach przeciwstarzeniowych
dr Dorota Mielecka-Trzepizur
specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Założycielka Centrum Dermatologii Estetycznej (CosmetDerm). Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych (ESCAD), Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Medycyny Estetycznej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.